משלוחים לכל הארץ - לקבלת הצעת מחיר וייעוץ - התקשרו 072-2237524

איזה בלנדר באמת כדאי לקנות?

(נכתב ע”י ד”ר גיל יוסף שחר מהמרכז לרפואת הרמב”ם)

הכנת שייק בבלנדר היא דרך מעולה להעשיר את התזונה בנבטים ירוקים ועלים ירוקים.

אבל נשאלת שאלה האם המהירות הגבוהה בה הבלנדר מסתובב והחיכוך הרב שנוצר בין סכיני המתכת לעלים ולפירות, לא מחמצנת את השייק?

התשובה היא כן.
המהירות הגבוהה בה מסתובב הבלנדר (עשרות אלפי סיבובים בדקה), אכן יוצרת חיכוך רב ונוכחות האוויר והחמצן שמתערבב יחד עם העלים והפירות, גורמת לאובדן של חלק משמעותי מנוגדי החימצון שהיו קודם לכן בעלים ובפירות.
עד היום, התשובה לשאלה הזו, הייתה כן, הבלנדר פוגע בערכים התזונתיים ובכמות נוגדי החימצון של השייק, אבל זה המחיר שצריך לשלם, אם רוצים לשתות שייק ירוק וטעים ולא ללעוס נבטים ועלים עם השיניים.

אבל, כעת נכנסה טכנולוגיה חדשה לתמונה.
טכנולוגיה שמשנה את כל כללי המשחק – בלנדר ואקום.
מדובר בבלנדר שלפני שהוא טוחן את תכולת המיכל, שואב את כל האוויר ממנו ורק אז מתחיל לטחון. כלומר, הטחינה של מרכיבי השייק, נעשית ללא נוכחות של חמצן, כך שאין מה שיפגע בנוגדי החימצון של מרכיבי השייק.

אני מודה שכאשר התקשר אלי היבואן של הבלנדר ואקום וסיפר לי עליו, הייתי מאוד סקפטי. תהיתי עד כמה זה באמת מהותי, העניין הזה של טחינה ללא נוכחות חמצן. הרי הטחינה לוקחת חצי דקה עד דקה. במילא, לאחר מכן, השייק יחשף לחמצן, אז מה זה כבר משנה אם במשך זמן הטחינה הקצר, הוא נטחן ללא חמצן או עם חמצן.

היבואן התעקש שיש כאן משהו אחר. משהו שהינו מהפכה בשוק הבלנדרים. אז לקחתי את הבלנדר לכמה ניסויים.
טחנתי תפוחים, טחנתי עגבניות וכמובן הכנתי את השייק הירוק שלי. ועשיתי את כל זה גם בבלנדר הואקום שקיבלתי לנסיון וגם בבלנדר העוצמתי שמשרת אותי נאמנה כבר כמעט 6 שנים ויש לי רק מילים טובות להגיד עליו.
ההבדל היה תהומי.
נתחיל מהתפוחים – לאחר שטחנתי את התפוחים (מאותו הסוג בדיוק), שמתי אותם בכוס.
מחית התפוחים שנטחנה בבלנדר הרגיל שלי השחימה (נהפכה לחומה יותר ויותר) במהירות (תוצאה צפויה, כולנו יודעים מה קורה לתפוח שחותכים אותו ומשאירים באוויר), בעוד מחית התפוחים שנטחנה בבלנדר הואקום, נשארה בהירה והשחימה בקצב איטי הרבה הרבה יותר. גם כאשר היא השחימה לבסוף, היא לא הגיעה לצבע החום אליו הגיע המחית שנטחנה בבלנדר הרגיל.
היה ברור לחלוטין שבמחית שנטחנה בבלנדר הואקום, נשארו הרבה יותר נוגדי חימצון, שהאטו משמעותית את קצב החימצון. הטחינה במהירות גבוהה, בנוכחות חמצן, הרסה חלק ניכר מנוגדי החימצון ולכן המחית שנטחנה בבלנדר הרגיל, הכילה בסיום הטחינה, הרבה פחות נוגדי חימצון ולכן היא התחמצנה בקצב הרבה יותר מהיר.

גם הטעם היה שונה.
למחית שנטחנה בבלנדר הואקום, היה טעם של תפוחים. הטעם של מחית התפוחים שנטחנה בבלנדר הרגיל היה שונה. טעים הרבה פחות. כנראה גם בגלל העובדה שהיו בו הרבה פחות נוגדי חימצון וגם בגלל העובדה שהוא הכיל הרבה קצף- האוויר שנטמע בתוך המחית. במחית שנטחנה בבלנדר הואקום, אין קצף (כי אין אוויר במהלך הטחינה). כך שלא רק הטעם שונה, גם המרקם שונה.
יש לציין שהבלנדר הרגיל עם המנוע העוצמתי שלו, הביא את המחית למרקם חלק יותר, אבל קצפי יותר וטעים הרבה פחות.
הסתבר לי, שטחינה באמצעות טכנולוגיית ואקום, ממש משמרת את הטעמים של הפירות ומרכיבי השייק.
גם בניסוי העגבניות הדבר חזר על עצמו.
הטעם שונה, המרקם שונה והצבע שונה. שונה מאוד. מחית העגבניות שנטחנה בבלנדר הואקום הייתה בצבע אדום חזק. צבע של עגבניה! לעומת זאת, מחית העגבניות שנטחנה בבלנדר הרגיל, הייתה בצבע ורדרד עם המון קצף.
כך היה גם עם השייק הירוק שלי. הטעם שלו היה הרבה יותר “חי”. ממש הרגישו את כל הטעמים של מרכיבי השייק. וגם הוא כמעט ולא השחים בהשוואה לשייק שהוכן בבלנדר הרגיל.

סיכום ביניים – רק על סמך הצבע, אפשר היה לראות שטחינה בבלנדר ואקום, משמרת את נוגדי החימצון הרבה יותר מאשר טחינה בבלנדר רגיל. אין הסבר אחר לעובדה שהמחית שנטחנה בבלנדר הרגיל, השחימה בקצב הרבה יותר מהיר (משמעותית), בהשוואה למחית שנטחנה בבלנדר הואקום.

אבל כמות נוגדי חימצון היא משהו שניתן לבדוק במעבדה. בלנדר הואקום אכן נבדק במעבדה.
מכון המחקר לאנליזות של מזון באוניברסיטת suwon בקוריאה – food analysis research center בדק את תכולת הפוליפנולים באוכמניות כחולות (blue-berries), פעם אחת בטחינה ללא ואקום ופעם שניה בטחינה עם ואקום. האוכמניות הן פירות יער, שמכילות הרבה מאוד נוגדי חימצון ממשפחת הפוליפנולים. את בלנדר הואקום יש אפשרות להפעיל ללא יצירת הואקום לפני, כך שאפשר ממש לנטרל כל פרמטר אחר (למשל החומר ממנו מורכב הסכין, מהירות הסיבוב וכו’) ולבדוק רק את השפעת יצירת הואקום בתוך המיכל, על כמות נוגדי החימצון.
החוקרים בדקו גם את הכמות של ויטמין 
A (יותר נכון את חומר המוצא הצמחי לויטמין A – הבטא קרוטן, שפעמים רבות נרשם כויטמין A ).
התוצאות מרשימות בכל קנה מידה:
כמות הפוליפנולים בטחינה עם ואקום הייתה פי 2.6 לעומת טחינה ללא ואקום! זהו הבדל של מאות אחוזים בכמות נוגדי החימצון.
כמות הבטא קרוטן, נוגד חימצון חשוב גם הוא, הייתה פי 3.6 בטחינה עם ואקום לעומת טחינה ללא ואקום.
ניתן לצפות בדוחות המעבדה המקוריים בקישור הזה.

סיכום:
לאחר התנסות ממושכת בבלנדר הואקום ובהשוואה לבלנדר שבו אני משתמש כבר שנים רבות, אין לי ספק שבלנדר הואקום הוא מוצר שמשנה את כללי המשחק.
אני חושב שמה שהוא יעשה לשוק הבלנדרים, דומה למה שעשו מסחטות המיץ בטכנולוגיה של סחיטה איטית, לשוק מסחטות המיצים. כשם שהמיץ שמופק ממסחטה שפועלת על עיקרון של סחיטה איטית, הינו מיץ שעשיר הרבה יותר בנוגדי חימצון, כך שייק שהוכן בבלנדר הואקום, הינו עשיר הרבה יותר בנוגדי חימצון ולכן בריא הרבה יותר. ההבדל כפי שניתן לראות בדוח המעבדה וגם להרגיש ולראות בעצמכם, הינו גדול מאוד.
למעשה, כיום אני אישית כבר לא מסוגל ללכת אחורה. לאחר שהתנסיתי בבלנדר הואקום, אני לא מסוגל להכין שייק בבלנדר רגיל, עוצמתי ככל שיהיה. הטעם של השייק בבלנדר הואקום הרבה יותר טעים ומתוק, הצבע חי יותר ואני מקבל מאות אחוזים יותר של נוגדי חימצון. אז איך אפשר להכין שייק בבלנדר רגיל, אחרי שנחשפים לבלנדר כזה?
אני סבור שהבלנדר הזה שובר את כל כללי המשחק של שוק הבלנדרים ואין לי ספק שבשנים הקרובות נראה עוד הרבה יצרנים שמייצרים בלנדר ואקום, אחרת הם פשוט יעלמו.
הבלנדר הזה הוא מהפכה של ממש, כאמור, בדומה למהפכה שעשו מסחטות המיצים בטכנולוגיה של סחיטה איטית.

אז איך זה עובד?
לפני הטחינה, הבלנדר שואב את האוויר ויוצר ואקום עוצמתי. בסרטון הזה תוכלו לראות את עוצמת הואקום שנוצרת במיכל.

מה קורה בתוך המיכל עם ובלי ואקום?
סיבוב הסכינים בבלנדר גורם לנוזלים (השייק) במיכל להסתובב במהירות. מהתאוצה הצנטריפוגלית, הנוזלים נהדפים לעבר הדפנות ובמרכז המיכל נוצר חלל אוויר המזכיר בצורתו סופת טורנדו, היכולה להגיע עד הסכינים. תהליך זה מגביר מאוד את עירוב האוויר (והחמצן) בשייק. מה שגם גורם לשייק להיות קצפי יותר (ופחות טעים) וגם לאבד הרבה יותר נוגדי חימצון בתהליך. בבלנדר הואקום, אין אוויר שיתערבב בתוך השייק וכך הוא שומר על נוגדי החימצון המקוריים שהיו בו.

אתם יכולים לצפות בסרטון שמשווה איך נראים שייקים שונים בטחינה עם ואקום בהשוואה לטחינה בלי ואקום.
אלו התוצאות שגם אני הגעתי אליהן בניסויים שעשיתי בבייתי.

לבלנדר ואקום יש עוד מספר יתרונות:
מכיון שהסכינים מסתובבות בתנאים ללא אוויר, אפשר להסתפק במנוע חלש יותר, מה שמוזיל מאוד את העלות של הבלנדר.
לכן הוא גם שקט יותר מהבלנדרים העוצמתיים.

האם יש חסרונות לבלנדר הואקום?
כן. מנגנון הואקום לא מאפשר מוט דחיסה, כמו שיש לחלק מהבלנדרים בשוק. זאת אומרת, שבלנדר הואקום לא מתאים לטחינה של דברים יבשים, אגוזים, או כדי להכין גלידה ללא מים וכו’. בשביל לטחון דברים יבשים, אתם עדיין תצטרכו את הבלנדר העוצמתי עם מוט הדחיסה.
אבל לגבי שייקים ירוקים, גבינות טבעוניות וכל דבר בעל מרקם נוזלי יחסית, אין ספק שבלנדר הואקום מנצח, בטח מהפן הבריאותי.
באמצעות הבלנדר עם טכנולוגיית הואקום, אתם יכולים להגדיל משמעותית את כמות נוגדי החימצון שאתם צורכים, ללא כל מאמץ מיוחד.
האם זה שווה את זה? 
לדעתי כן. גם אם יש לכם בלנדר רגיל, ברגע שתתנסו בבלנדר הואקום ותחושו בהבדל, לא תוכלו לחזור אחורה.
אין ספק שזהו אחד המוצרים שישביחו את התזונה שלכם בקלות ובפשטות. מאות אחוזים יותר של נוגדי חימצון.
השייק הירוק שלכם מעולם לא היה בריא כך כך.

לא השתכנעתם שהבלנדר הזה הוא באמת משהו אחר? 
לא השתכנעתם שעם הבלנדר הזה, השייקים שלכם, יהיו הרבה יותר מזינים ובריאים ובאמצעותם תקבלו מאות אחוזים יותר של נוגדי חימצון?
צפו בסרטון הבא.
כל מילה נוספת מיותרת.

מאמרים נוספים

שייקים ירוקים? למה הם בדיוק מועילים?

וודאי שמעתם רבות על השייקים הירוקים ותהיתם לעצמכם איך הם משפרים את הבריאות. לשייקים ירוקים יתרונות רבים הנובעים מכך שהם מהווים ארוחה שלמה בפני עצמם מצד הרכיבים התזונתיים העשירים שבהם:

קרא עוד »
עגלת קניות
עגלה
  • No products in the cart.
Scroll to Top
גלילה למעלה
צריכים עזרה?